Apie Nechamą
Lifšicaitę

Nechama Lifšicaitė (1927 – 2017) – iškili pasaulinio garso jidiš dainininkė, dar kitaip vadinama – žydų lakštingala, savo profesionalios dainininkės kelią Lietuvoje pradėjusi kaip operos solistė Kaune ir Vilniuje, netrukus išgarsėjo visoje Sovietų Sąjungoje, o išvykusi į gastroles – ir Vakaruose.

Po to, kai Nechama laimėjo pirmąją vietą Sovietų sąjungos prestižiniame dainų konkurse, ji išnaudojo šį titulą, kad galėtų dainuoti jidiš ir hebrajų kalba. Iš pažiūros nekalti koncertai buvo jos indėlis į žydų tapatybės ir kultūros įprasminimą. Dėl savo svaraus įnašo populiarinant žydų kultūrą ir atmintį, dėl aktyvios veiklos siekiant pagelbėti tautiečiams išvykti į Izraelį ir padėties apie žmogaus teisių suvaržymus Sovietų Sąjungoje perdavimo, Nechama Lifšicaitė Vakarų pasaulio spaudoje buvo praminta nebiliųjų Sovietų Sąjungos žydų balsu.

1969 m. Nechama gavo leidimą išvykti iš Sovietų sąjungos į Izraelį. Jos atvykimas į istorinę tėvynę tapo nacionaliniu įvykiu. Per pirmuosius jos koncertus didžiausios Tel Avivo ir Jeruzalės koncertų salės buvo sausakimšos.

Repatrijavusi į Izraelį Nechama niekada nepamiršo gimtosios Lietuvos, Vilniaus. Vos tik Lietuva paskelbė Nepriklausomybę 1990 m., Nechama iškart atvyko koncertuoti į Vilnių. Po ilgos dviejų dešimtmečių pertraukos ji virpančiu iš jaudulio balsu pasveikino susirinkusią gausią publiką jidiš, lietuvių, rusų kalbomis ir išreiškė viltį, kad niekada nebus pamiršta, kas įvyko šioje žemėje. Įvairiomis kalbomis skambančios Nechamos dainos susirinkusiųjų širdyse ir atminty atgaivino per šimtmečius susiformavusį daugiakultūrės Lietuvos vaizdinį.

Nechama Lifšicaitė koncertavo įvairiose prestižinėse pasaulio koncertų salėse, tokiose kaip Linkolno centras Niujorke, Karališkasis operos teatras Londone ir kt.

Nechama gavo daugybę apdovanojimų už savo indėlį į žydų kultūros puoselėjimą. Tarp prasmingiausių galima paminėti Tel Avivo garbės pilietės vardo suteikimą.

Po daugelio aktyvios koncertinės veiklos metų, Nechama Lifšicaitė pasitraukė iš scenos ir dirbo Tel Avivo muzikos bibliotekos direktore. 1998 m. ji įsteigė jidiš dainų meistriškumo kursus ir parengė kelias dešimtis jidiš dainų atlikėjų.

2006 m. Nechama Lifšicaitė buvo išrinkta Pasaulio jidiš kultūros tarybos pirmininke.

Pastaraisiais metais Lietuva dėjo aktyvias pastangas gaivinant istorinę ir kultūrinę atmintį apie ilgus šimtmečius čia gyvenusią gausią žydų bendruomenę ir jos reikšmingą įnašą vystant šalies kultūrą ir ekonomiką. Nechamos Lifšicaitės palikimo svarbai pažymėti buvo surengtos reikšmingos parodos: 2017 m.

Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejuje atidaryta paroda “Nechama”, o 2019 m. surengta paroda “Mano tėvo namų melodijos” Kauno miesto istorijos muziejuje.

Tarptautinis vokalistų konkursas, skirtas Nechamos Lifšicaitės atminimui, tampa Lietuvoje reikšmingu dainininkės palikimo tęstinumu. Tarptautinis konkurso pobūdis atliepia ir augantį kultūrinių mainų poreikį.

Straipsnis (rusų k.) čia